29 Şubat Perşembe 2024

Samsung Galaxy S23 Ultra’dan 200MP Kamerası Hamlesi

Samsung Galaxy S23 Ultra’nın 1 Şubat’ta Samsung Unpacked 2023’te tanıtılması öncesinde heyecan artıyor. Kamera meraklıları, akıllı telefonlarda piyasaya sürüleceği söylenen 200 MP ana sensörle özellikle ilgilenmeye başladı. S22 Ultra’dan bile daha fazla fotoğrafik çok yönlülük sunacak haber heyecanı daha da arttırdı.

s23 ultra

Samsung, Motorola Edge 30 Ultra ve Xiaomi 12T Pro tarafından kullanılan 200 MP’lik bir sensör olan ISOCELL HP1’i zaten üretmişti, ancak henüz bir Samsung cep telefonunda bu özelliği göremiyorduk.

S23 Ultra’nın bu 200MP sensörün bir sonraki yinelemesini piyasaya süreceği söyleniyor – ISOCELL HP2 çipi- Samsung’un yakın zamanda hakkında pek çok iç görülü bilgi paylaşmıştı. Kısacası, S23 Ultra, beş yılın en önemli Galaxy kamera yükseltmesi olarak lanse ediliyor ve kağıt üzerinde bugüne kadarki en iyi kameralı telefon deneyimini sunarak S22 Ultra’nın yerini alacak gibi duruyor.

Yine de 200 mega piksel, Galaxy nin potansiyel kamerasının en ilginç özelliği olmayabilir. Bu sensörde, diğer şeylerin yanı sıra renk üretimi, dinamik aralık ve otomatik odaklama gücünden faydalanması gereken bir dizi yeni teknoloji var. Bu nedenle, S23 Ultra’da kullanılan yeni sensörün olası etkilerini ve bizi neler bekleyebileceğini açıklarken hazır olun.

s23 ultra 2

Megapiksel çılgınlığı
200 milyon piksel bir satış noktası ve çok fazla piksel – Samsung Galaxy S22 Ultra’daki 108MP ISOCELL HM3’ün neredeyse iki katı. Bunu bağlam içinde ifade etmek gerekirse, ana akım bir profesyonel kameradaki en yüksek çözünürlük şu anda 100 MP (orta format Fujifilm GFX100S’de ) ve Sony A7R V gibi tam çerçeve bir kamera için 61 MP’dir . Ve bunlar devasa sensörlere sahip ciddi kameralar.

Ve “tüm bu piksellere ihtiyacım var mı?” (sonuçta çoğu insan, bu Samsung reklamında gösterildiği gibi, akıllı telefonlarından büyük boyutlu basılı görüntüler üretmeyecek.(yeni sekmede açılır)), bunun yerine soru şu: “Samsung, gerçek günlük kullanım için kameranın kalitesini nasıl en üst düzeye çıkarır?” Genel cevap, sensörün perde arkasında çok şey yaptığıdır.

İlginizi Çekebilir  Apple 21 Yıl Sonra iPod'u Bırakma Kararı Aldı

Pikselleri atmak
Piksel gruplama , kamera dizilerinde çok sayıda piksel bulunan akıllı telefonlarda okurken hızla aşina olacağınız bir terimdir. iPhone 14 Pro’nun 48MPana kamerası ve 4:1 piksel bölmeleri vardır, bu da varsayılan olarak 12MP görüntü çözünürlüğü sağlar.

Yeni ISOCELL HP2 sensörü, 4:1 ve 16:1’de uyarlanabilir piksel gruplaması sunarak, çekim senaryosuna bağlı olarak bu 200MP sensörden 50MP ve 12,5MP görüntüler elde edilmesini sağlar. Referans olarak, S22 Ultra piksel gruplaması, 108MP sensörden 9:1’dir ve 12MP görüntülerle sonuçlanır.

Piksel gruplaması, piksel boyutunu etkili bir şekilde artırmak için birden çok pikseli birleştirme işlemidir. ISOCELL HP2 sensörünün piksel boyutu 200MP’de 0,6µm, ancak 50MP’de 1,2µm ve 12MP’de 2,4µm’dir; bu, iPhone 14 Pro’ya çok benzer bir boyuttur . Fujifilm GFX100S ve Sony A7R V gibi profesyonel sınıf kameralar, oyunda herhangi bir piksel gruplaması olmadan yerel olarak 3,76 µm’de pikselleri destekler.

s23 ultra 3

Piksel boyutu neden önemlidir? Sensör tarafından toplanan ışık miktarını etkiler ve görüntü kalitesini etkiler; piksel ne kadar büyükse, o kadar fazla ışık toplanır, görüntü kalitesi o kadar iyi olur (en azından düşük ışıkta). Böylece S23 Ultra’nın potansiyel 200MP ana kamerası, parlak ışıkta büyük miktarda ayrıntı toplayacak ve daha kaliteli ancak daha düşük çözünürlüklü görüntüler elde etmek için loş koşullarda daha düşük çözünürlüklere uyum sağlayacaktır. Teorik olarak her iki dünyanın da en iyisi.

Bir telefon kamerasını neyin daha iyi yaptığına ilişkin ayrıntılı özelliğimizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz . Ancak burada piksel gruplamadan daha fazlası oluyor.

Megapiksellerin ötesinde
Yeni HP2 sensörünün öne çıkan özellikleri arasında, Samsung’un daha iyi renk üretimi olduğunu iddia ettiği şekilde, HP1 sensörüne kıyasla her pikseldeki elektron emilimini görünüşe göre %33 artıran ‘Çift Dikey Aktarım Kapısı’ yer alıyor. Layman’ın terimleriyle, her bir pikselin ışık emilimi ile yaptığı şeyi en üst düzeye çıkarmaktır.

İlginizi Çekebilir  Nissan Hangi Ülkenin Otomobili? Sürpriz Detayları Öğrenin!

Ayrıca, bir Galaxy telefon için bir ilk olacak ve 50MP’ye kadar HDR görüntüleri mümkün kılan “Çift eğimli kazanç” da var. ‘Smart-ISO Pro’, hem vurgu hem de gölge alanlarındaki ayrıntıları en üst düzeye çıkarmak için iki ISO okumasını (yüksek ISO veya düşük ISO ile orta ISO) tek bir görüntüde birleştirir.

s23 ultra 4

Samsung ISOCELL HP2 sensörünün HDR özelliğinin teknik diyagramı


Bu nedenle, düşük ışıkta daha kötü performansa neden olan daha küçük piksellerin aksine, sensör pano genelinde görüntü kalitesini en üst düzeye çıkarmak için çok çalışıyor; detay, renk ve ton.

S23 Ultra ayrıca aksiyon için daha yetenekli bir snapper olmalıdır. Samsung, yeni kamerasının deklanşör gecikmesinin yarısına (fotoğraf çekmek için düğmeye basılması ile fotoğrafın çekilmesi arasındaki gecikme), iki kat çekim hızına (15 fps’de) ve ayrıca her bir piksel için faz algılamalı otomatik odaklamaya sahip olduğunu bir kez daha iddia ediyor. S22 Ultra’daki gibi piksellerin yalnızca %3’ü. Bu nedenle, genel olarak, net aksiyon sekanslarını yakalamak için çok daha yetenekli bir kamera bekleyebiliriz.

Kamera uygulaması açıkken Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra’nın kamerası kullanımda(İmaj kredisi: Gelecek)
Daha iyi telefoto fotoğrafçılığı
Lansmandan önce sahip olduğumuz sensör bilgileri hakkında daha az net olan şey, telefonun ‘Ultra Uzay Yakınlaştırma’ işlevi üzerindeki potansiyel etkisidir. Galaxy S22 Ultra, 3x ve 10x optik yakınlaştırmanın yanı sıra daha düşük kaliteli bir dijital yakınlaştırma olan 30x ila 100x ‘Ultra Uzay Yakınlaştırma’ özelliğine sahiptir.

Dijital yakınlaştırmanın kalitesi, öncelikle yakınlaştırma aralığının en üstündeki görüntüyü yoğun bir şekilde kırptığınız için, yakınlaştırdıkça düşer. Ancak denkleme daha fazla piksel eklenirse – potansiyel olarak bu durumda miktarın neredeyse iki katı – o zaman bu nesildeki Ultra Uzay Yakınlaştırma, teoride kalitenin iki katı olmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Mobil Otomasyon Sistemi Nedir? Araçları Nelerdir? 2023

S23 Ultra’da hangi lenslerin yer alacağını henüz görmedik, aynı telefoto ‘periskop’ lens seçenekleri olacak mı? Ancak basit anlayış, 200MP sensörün telefoto fotoğrafçılığını sonsuza dek geliştirebileceğidir.

Samsung Galaxy S23 Ultra sızan kamera örneği

Dörtgözle Bekleniyor
Kanıt puding olacak, ancak S23 kamerayla çekilmiş sızdırılmış görüntüler , yeterli düşük ışık ve yakınlaştırma yetenekleri sergiliyor gibi görünen su yüzüne çıkmaya başladı. Ayrıca, 4:1 piksel gruplama (50MP görüntü) ile 30p’ye kadar 8K ile geliştirilmiş video özelliklerinden bahsetmedik bile..

Galaxy S22 Ultra, mevcut en çok yönlü akıllı telefon kamerası olarak ödülümüzü şimdiden aldı ve S23 Ultra, işleri başka bir düzeye taşımaya hazırlanıyor.

s23 ultra 6

Kesinlikle, bu yeni sensöre giden teknolojiyi ve bunun S23 Ultra’nın kamera deneyimine nasıl dönüşeceğini okuduktan sonra, kağıt üzerinde kulağa harika geliyor ve birincisi, kamerayı bir tur atmak ve ne olduğunu görmek için sabırsızlanıyoruz.

E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler