29 Şubat Perşembe 2024

ABD 16 Yaş Altına Sosyal Medyayı Yasaklıyor

Florida’da, ABD’de sosyal medya kullanımına yaş sınırları getirilmesi üzerine adımlar atılıyor. Florida Temsilciler Meclisi, 16 yaş altındaki bireylerin sosyal medya kullanımını yasaklayan bir tasarıyı onayladı. Bu tasarının yasalaşabilmesi için Florida Valisi Ron DeSantis’in onayı gerekmekte.

sosyal medya

Florida Temsilciler Meclisi, 16 yaş altındaki çocukların aile onayına ihtiyaç duymadan sosyal medya kullanımını yasaklamayı amaçlayan yasa tasarısını kabul etti.

Cumhuriyetçi üyelerin sunduğu tasarı, 16 yaş altındaki çocukların aile onayına bakılmaksızın sosyal medya kullanımını yasaklamayı öngörüyor ve Florida Temsilciler Meclisi’nde 106 “evet” oyu ile 13 “hayır” oyuyla kabul edildi.

Tyler Sirois Şunları Söyledi;

Hangi sosyal medya şirketlerinin bu yasaktan etkileneceğine dair liste verilmezken, “kullanıcı eylemlerini takip eden, çocukların içerik yüklemesine ve diğer kullanıcılarla temasa geçmesine izin veren ve bağımlılık yapıcı içerikler bulunduran” tüm platformların bu yasa kapsamında olduğu belirtiliyor.

Tasarının sponsorlarından Tyler Sirois, yaptığı konuşmada, “(Sosyal medya şirketleri) Büyüme çağındaki çocuklardan yararlanıyorlar. Bu onların iş modeli. Bunu neden mi yapıyorlar? Platformlarının sağladığı her otomatik oynatma, her beğeni, her bildirimdeki dopamin ile çocuklarımızı kancalarında tutmak için.” ifadesini kullandı.

Sosyal Medya Yasağı

Tasarı, sosyal medya şirketlerinden, 16 yaş altındaki çocukların kullandığı tespit edilen hesapları kapatmasını talep ediyor. Yasalaşması için Florida Valisi Ron DeSantis’in onayı gerekiyor.

Buna karşın, Facebook ve Instagram dahil birçok sosyal medya platformunu bünyesinde bulunduran Meta, Florida Temsilciler Meclisine yasa yerine alternatif bir çözüm bulunması çağrısında bulundu. Açıklamada, “Birçok genç, şu anda internetten ve uygulamalardan yarı zamanlı işler, yüksek öğretim, dini toplantılar ve askeri hizmetler gibi pek çok alanda bilgi almak için yararlanıyor. 16 yaş altındakilerin sosyal medya kullanımını yasaklayarak, gençleri diğer bölgelerdeki yaşıtlarından daha dezavantajlı duruma düşme tehlikesine atıyorsunuz.” ifadesi kullanıldı.

İlginizi Çekebilir  Ukrtelecom Siber Saldırıya Maruz Kaldı

E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler