29 Şubat Perşembe 2024

Çocuklar İçin Kodlama ve Algoritmaya Giriş

Çocuklar için kodlama öğrenmek belki yetişkinlere göre daha kolay olabilir. Çünkü bunu yapmanın eğlenceli yollarını çocuklar için sunabilmek daha mümkün. Onlara hem kodlamayı öğretmek hem de onları eğlendirebilmek için çeşitli yöntemler vardır. Bu yazımızda sizlere çocuklar için algoritma ve kodlamaya giriş yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Algoritma Nedir?

Algoritmanın ne anlama geldiğinden tam olarak emin olmasanız bile, insanların bilgisayar algoritmaları hakkında konuştuklarını duymuş olma şansınız vardır. Algoritma, anlam olarak bir işlemin yapılabilmesi için gerekli talimatlar bütünüdür diyebiliriz. Çocuklara algoritma öğretmenin en etkili yolu da onların anlayacağı dilde bir eylemin gerçekleştirilmesi için gerekli koşulları onlara adım adım uygulatmaktır.

algoritma nedir

Uygulanan adımlar bir sorunu çözebilmek veya sonuca ulaşabilmek için başarıyla tamamlanması gereken adımlardır. Bu adımların her biri algoritmayı temsil eder ve içlerinden bir tanesinin bile aksaması algoritmanın bozulmasına ve sonuca ulaşmada sıkıntılara yol açabilir.

Algoritma Yemek Tarifi Gibidir

Bilişim Teknolojileri Net TR (BTNTR) ekibi olarak algoritmayı yemek tarifleriyle kıyasmayı çok seviyoruz. Çünkü lezzetli bir yemek yapmanın sırrı tarifi iyi uygulamaktan geçer. Çocuklar için kodlama ve algoritma öğretirken de sevdiği yemekleri onlarla birlikte yaparak ve de bu yemek tarifindeki adımları çocuklara uygulatarak ve de bunun adımlarını nasıl yapması gerektiğini söyleyerek algoritmaya giriş yaptırabilirsiniz. Bu hem çocukların siz ebeveynleriyle güzel bir vakit geçirmesini hem de sevdikleri yemekleri yapabilirken algoritma öğrenebilmelerini de mümkün kılar.

Çikolatalı Ekmek Hazırlama

 • 2 dilim ekmek hazırla,
 • Raftan 1 adet tabak al,
 • 2 dilim ekmeği tabağa koy,
 • Çikolatayı ekmeğe sürmek için bir adet tatlı bıçağını çekmeceden al,
 • Çikolata şişesinin kapağını aç,
 • Tatlı bıçağı ile çikolatadan biraz al ve ekmeklerin üstüne sür,
 • Çikolata sürülen ekmekleri birbirine yapıştır ve sandviç yap,
 • Ekmekten bir ısırık al.
İlginizi Çekebilir  Yazılım Mühendisi (Yazılımcı) Nedir? Nasıl Olunur ve Ne Gerekir?

Çocuğunuza bu adımları uygulatarak ona hem algoritmanın nasıl işlediğini anlatabilir hem de beraber lezzetli bir çikolatalı ekmek yiyebilirsiniz. Bu adımlardan hangilerinin olmazsa sonuca ulaşılamayacağını ona anlatabilir, hangi adımları yapmasa da sonuca ulaşabileceğini söyleyebilirsiniz. Mesela yukarıdaki örnekte tatlı bıçağı yerine bir çatal kullanarak da sonuca ulaşabileceğini anlatabilirsiniz. Ancak, ekmek hazırlamadan ve de çikolata şişesine sahip olmadan algoritmayı gerçekleştiremeyeceğini ona anlatmalısınız.

Burada dikkat edilecek bir husus da, çocuğunuza ilk başlarken 2 dilim ekmek ile başlaması gerektiğini söylerken, ne kadar çikolata süreceğini ise belirtmemiş olmanız. Bu durumda çocuğunuz size ne kadar çikolata süreceğini sorabilir. Tıpkı bilgisayarlar gibi. Bilgisayar algoritmaları da oluştururken, hazırladığınız algoritmaya göre sonuca ulaşmak için bilgisayardan sizden ekstra veriler isteyecektir.

algoritma kodlama

Algoritma Örnekleri

Günlük yaşantımızda teknoloji artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Algoritmaları biz göremesek de hayatımızın her alanında sürekli karşımıza çıkmaktadırlar ve biz farketmeden bize istediğimiz sonucu görmemiz konusunda yardımcı olurlar.

Örnek verecek olursak en popüler arama motoru olan Google’daki arama sonuçları belirli bir algoritma sonucunda bizlere ulaştırılır ve bizler de aradığımız sonuca daha önce Google mühendislerinin yazmış oldukları algoritmalar sayesinde rahatça ulaşırız. Aslında aradığımızı bulmak Google arama motoruna 2 kelime yazmaktan çok daha karmaşıktır. Biz sadece 2 kelime yazarak arama yapsak da, aslında arka planda yapılan algoritmalar ile sonuçlar bizlere ulaştırılır.

Bir başka örnekte ise çocukların da sıklıkla kullandıkları YouTube video izleme platformunu gösterebiliriz. Örneğin bir çocuğun sürekli bir telefon veya tablette YouTube üzerinden çizgifilm izlemesi durumunda önerilen videolar kısmında da yine çizgifilm videoları çıkmaktadır. Yapılan algoritmaya göre bu şekilde dizayn edilmiştir ve izlenilen video ile alakalı videolar kullanıcılara önerilmektedir.

Çocuklar İçin Algoritma Nasıl Öğretilir?

Algoritmalar daha önce bahsettiğimiz gibi talimatlar kümesidir ve sonuca ulaşabilmek için takip edilmesi gereken talimatları bizlere sunar. Tabiiki bu talimatları da belirleyecek olanlar kod yazarlarıdır. Çocuklar için kodlama öğrenerek işe başlamaları en doğru yöntem olacaktır.

 • Adım 1: Çocuklarınıza kodlama öğretin.
 • Adım 2: Çocuklarınıza algoritmayı hazırlamaları için düşünmeleri gerektiğini söyleyin.
 • Adım 3: Düşündükleri adımları kod yapısına dökmelerini isteyin.
 • Adım 4: Yazdıkları algoritmayı ve kodları test edin.
İlginizi Çekebilir  Yazılımcı Nasıl Olunur? Yazılımcı Olmak İçin Gerekenler

Biraz karmaşık gibi görünse de çocuklarınızın anlayacağı düzeyde kodlama ve algoritma öğreterek uzun bir yolculuğa başlarken sağlam temeller atmalarını sağlayabilirsiniz.

algoritma adımları

Çocukların ufak yaşlarda kodlama öğrenmeye başlaması büyük bir avantajdır. Çünkü önlerinde uzun bir zaman vardır ve de kodlama öğrenebilmek için değerlendirebilecekleri bolca boş vakitleri olacaktır. Çocuğunuza bol bol pratikler yaptırın, kendisini geliştirmesi için daha önce yapılmış örnekleri incelemesini sağlayın. Bu şekilde geleceğin yazılımcısı yetişmiş olacaktır.

fatih
fatih
1995 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşayn yazarımız Fatih, gelişen teknolojiyi sürekli takip ederek öğrendiklerini sizlere aktarma hevesiyle blog yazarlığı yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler