29 Şubat Perşembe 2024

Chrome ile Şifrelerinizi Tek Tıkla Değiştirebileceksiniz

Şifreleri ezberlemek zordur. Bu yüzden çoğumuz aynı şifreyi birden fazla sitede kullanıyoruz. Ancak bu genel anlamda çok büyük bir güvenlik riski oluşturuyor, çünkü hesap verileriniz birçok farklı siteden ifşa edilmiş olabilir.

Sadece bu değil: şifreleri değiştirmek sıkıcı bir iştir. Siteye gitmeniz, oturum açmanız, hesap ayarlarını bulmanız, şifre sayfasını açmanız ve kaydetmeniz gerekir. İyi haber şu ki, Chrome yerleşik güçlü bir şifre yöneticisi ile birlikte geliyor. Şifrelerin güvenliği için bugünden itibaren, Chrome bir ihlal tespit ettiğinde, ifşa edilen şifreleri hızlı ve güvenli bir şekilde düzeltebileceksiniz.

Chrome çalınan şifreler için uyaracak ve düzeltecek

Gelecekte Chrome, şifrelerinizi tek bir dokunuşla değiştirmenize yardımcı olacağı belirtildi. Desteklenen sitelerde, şifrelerinizi her kontrol ettiğinizde ve Chrome tehlikeye girmiş olabilecek bir şifre bulduğunda, Asistan’dan bir” Şifreyi değiştir ” düğmesi göreceksiniz. Düğmeye dokunduğunuzda, Chrome yalnızca siteye gitmekle kalmayacak, aynı zamanda şifrenizi değiştirme işleminin tamamı işleme koyacak.

Chrome'un çalınan şifreleri otomatik olarak değiştirmenize nasıl yardımcı olacağını gösteren animasyon.

Gelecekte Chrome, güvenliği ihlal edilmiş şifreleri kaynak siteye girmenize gerek kalmadan otomatik olarak değiştirmenize yardımcı olacak.

Önemli olarak, tüm deneyimi kontrol edebilir ve parola değiştirme işlemini baştan veya işlem sırasında herhangi bir noktadan manuel olarak gerçekleştirmeyi seçebilirsiniz. Bir site henüz desteklenmese bile, Chrome’un şifre yöneticisi her zaman çeşitli hesaplarınız için güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Şifre Teknolojisi Duplex üzerine inşa edildi

Teknolojinin altında, Chrome bu özelliğe güç sağlamak için Web’de Duplex teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojiyi ilk olarak 2019’da tanıtılmasıyla birlikte, hayatımıza giren bu teknolojinin gelişmesinin ardından artık sinema bileti satın almak gibi işleri de otomatik yapabilecek konuma gelebileceksiniz. Teknolojinin duyurulmasından bu yana yapılabileceklerin listesi her geçen gün artıyor. Şimdi her hafta milyonlarca insanın yemek siparişi vermesi ve uçuşları kontrol etmesi gibi yenilikler de var. Web’de Duplex tarafından desteklenen Assistant, web’de gezinmenin sıkıcı kısımlarını devralır: formları kaydırma, tıklatma ve doldurma ve sizin için neyin önemli olduğuna odaklanmanızı sağlar. Artık Chrome, kimlik bilgilerinizin çevrimiçi sızdırıldığını belirlediğinde belirli siteler ve uygulamalar için hızlı bir şekilde güçlü bir parola oluşturmanıza olanak tanıyarak bu özellikleri daha da genişletiyor.

İlginizi Çekebilir  Excel'de Küçük Harfleri Büyük Yapma (Resimli 10 Adım) + Word

Yakında daha fazla siteye ve uygulamaya genişliyor

Otomatik parola değişiklikleri yavaş yavaş Chrome Android tarafında da yavaş yavaş yerini alacak. Bu uygulama ABD’de başlıyor ve önümüzdeki aylarda daha fazla sitede ve daha fazla ülkede kullanıma sunulacak.

fatih
fatih
1995 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşayn yazarımız Fatih, gelişen teknolojiyi sürekli takip ederek öğrendiklerini sizlere aktarma hevesiyle blog yazarlığı yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler