29 Şubat Perşembe 2024

WhatsApp Mart 2022’de 1,85 Milyon Hesabı Kapattı

WhatsApp, özellikle Hindistan’daki kullanıcılardan gelen şikayetlere yanıt olarak Mart 2022’de yaklaşık 1,85 milyon hesabı yasakladı. Mesajlaşma platformu kısa süre önce, şikayetlere yanıt olarak kullanıcılara karşı alınan önlemlerin ayrıntılarını veren ülke için aylık Kullanıcı Güvenliği raporunu yayınladı.

Mart ayı için yasaklanan hesapların sayısı bir önceki aya göre daha da yükseldi. Şubat ayında WhatsApp platformunda yaklaşık 1,4 milyon hesap yasaklandı. Bu hesaplar, mesajlaşma platformunu kullanırken WhatsApp‘ın davranış kurallarına uymadıkları için yasaklanmıştı. Platformdaki yasa dışı veya şiddeti kışkırtan faaliyetler, hesapların yasaklanmasının bazı nedenleri arasında oldu.

Raporlanan yasakların Bilgi Teknolojisi (Aracı Yönergeleri ve Dijital Medya Etiği Kodu) Kuralları, 2021’in 4(1)(d) Kuralı uyarınca şikayetlerini kaydeden kişilerin bir sonucu olduğunu belirtiyor.

whatsapp

WhatsApp Kötüye Kullanımla Nasıl Başa Çıkıyor?

Kötüye kullanım tespiti, bir hesabın yaşam tarzının üç aşamasında çalışır. Bunlar kayıt sırasında, mesajlaşma sırasında ve kullanıcı raporları ve engellemeler şeklinde alınan olumsuz geri bildirimlere yanıt olacak şekildedir. Bir analist ekibi, uç vakaları değerlendirmek ve zaman içinde etkinliği artırmaya yardımcı olmak için bu sistemleri güçlendiriyor. WhatsApp ise raporunda, “Bu teknik incelemede hesapları belirlemek ve yasaklamak için platform içi yeteneklerimizi ayrıntılı olarak açıkladık” dedi.

Rapor, 1 Mart 2022 – 31 Mart 2022 tarihleri ​​arasında, kullanıcılar tarafından 112’si WhatsApp hesap desteği ile ilgili olmak üzere toplam 597 şikayetin gönderildiği, 407’si yasak itirazı ve 37 raporun ürün desteğiyle ilgili olduğu bilgileri detaylandırıyor.  Geri kalanın 13’ü güvenlikle ilgiliydi ve diğer 28’i diğer konularla ilgili olduğunu söyledi.

Rapor ayrıca, tümü yasak itiraz kategorisinden olmak üzere yalnızca 74 talebin açıklandığını duyurdu.

İlginizi Çekebilir  Google Sunucularıyla İletişimde Bir Sorun Oluştu (Çözüldü %100)
E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler