29 Şubat Perşembe 2024

Excel’de Küçük Harfleri Büyük Yapma (Resimli 10 Adım) + Word

Excel’de yazdığınız küçük harfli sözcükleri teker teker düzelterek büyük harf yapmanıza gerek yok. Birkaç adımda istediğiniz şekilde excel de küçük harfleri büyük yapma imkanları mevcuttur. İstenilen sözcüğün veya satırın büyük harflerle görünmesi sağlamak için “BÜYÜK.HARF” işlevini kullanabilirsiniz. Eğer tüm harflerin büyük değil de, düzenli bir biçimde ilk harflerinin büyük olmasını istiyorsak da bu mümkün. “YAZIM.DÜZENİ” işlevi ile küçük harfleri büyük yapma gibi, sözcüklerin ilk harfini büyük yapabilirsiniz. Aynı zamanda Excel ve Word’un büyük harfleri küçük harf yapma gibi özellikleri de mevcut. Makalenin devamında sizlere 10 adımda bu işlevlerin nasıl yapıldığını, konu ile ilgili bilgilerin resimli anlatımını bulabilirsiniz.

excel de küçük harfleri büyük yapma
Küçük harfleri büyük yapma- Excel ve Word

Excel’de Küçük Harfleri Büyük Harf Yapma (10 Adımda)

1.Adım: Excel sayfamızı açıyoruz. Küçük olan sözcük gruplarının veya grubun hemen sağ tarafında ki boş olan kutucuğa/stuna tıklıyoruz.

excel de küçük harfleri büyük yapma
excel de küçük harfleri büyük harf yapma
excel de küçük harfleri büyük yapma

2.Adım: Küçük harfli sözcüklerin yanında ki boş sütuna tıkladıktan sonra mause ile sağ tık yapıp “Ekle” diyoruz. Değerlerimizin bulunduğu sütunun yanında boş bir sütun varsa bu adımı geçebilirsiniz. Verilerinizin bulunduğu sütununun üzerindeki sözcüklerin üstüne gelip (sütun harfine sağ tık yap) ve Ekle’yi seçin.

Ekle dedikten sonra “sütun”u seçin
Bu sütunu daha sonra kaldıracağız, biçimi bozuyor diye endişelenmeye gerek yok 🙂 .

excel de büyük harfleri küçük yapma
Ekle-Tüm Sütun

3. Adım: Yeni oluşturduğumuz sütunundaki ilk hücreyi tıklayın. Yani, excel de küçük harfleri büyük harf yapma işlemini istediğiniz hücrelerin yanı olmalıdır. İlk hücreye tıklarsanız, diğerlerini de hızlıca yapmanız daha kolay olacaktır.

excel de büyük harfleri küçük yapma

4. Adım: Şimdi fx’e tıklayın. Bu düğmenin adı işlev düğmesidir. Fonksiyonların yönetildiği alan burasıdır. İşlev butonuna yani fx e tıkladığınızda “Ekle” penceresi açılacaktır. Açılan menüden Metin kategorisini seçin. Bu bölümde excel ile ilgili işlevler yapılabilir. Excelde büyük harfleri küçük yapma kısayolu veya küçük harfleri büyük yapma kısayolu gibi konumuz olan tüm işlevleri gerçekleştirebiliriz.

excel de büyük harfleri küçük yapma
küçük harfleri büyük yapma

5. Adım: Açılan listeden BÜYÜKHARF’i seçin. Bu işlev excel de küçük harfleri büyük harf yapar.
Bir sözcüğün her bölümünün ilk karakterini (ya da isimler ile çalışıyorsan her ismin ilk karakterini) büyük harfle yazmayı seçiyorsan bunun yerine YAZIM.DÜZENİ seçeneğini seç.
Tüm karakterleri küçük harfe dönüştürmek istiyorsan ise KÜÇÜKHARF işlevini kullanın. Bizim konumuz olan excelde yazıları büyük harf yapma olduğu için şimdilik bu seçeneği seçiyoruz.

İlginizi Çekebilir  Google Çeviri'ye (Translate) 24 Dil Daha Eklendi
küçük harfleri büyük yapma

Alttaki resimde excelde kelimelerin baş harfini büyük yapma işlevi gösterildi.

küçük harfleri büyük yapma
Bu seçenek sadece ilk harfleri büyük yapar.

6. Adım: Fonksiyon bağımsız değişkenleri penceresi açıldığında, küçük harfli olan stuna tıklıyoruz. Resimde A sütununda olduğu için A ya tıklandı. Sizin hangi hücrede ise ona tıklayın. Bu işlemi yaptıktan sonra “Metin A:A” olarak fonksiyonumuz oluştu. “Tamam” butonuna tıklayın. İlk başta tıkladığımız excel tablosundaki hücrede “BÜYÜKHARF()” ifadesini göreceğiz.

küçük harfleri büyük yapma

7.Adım: İlk hücredeki küçük harfli sözcük, yerini büyük harfe almış olacaktır.

küçük harfleri büyük yapma

8. Adım: Formül oluşturduğumuz hücrenin sağ alt köşesine çift tıklayın. Bu hücre, eklediğin sütunun en üstündeki hücredir. Bu hücrenin altındaki noktaya çift tıklayınca, formül sütundaki diğer sözcüklerin bulunduğu hücrelere de yansır ve sözcükler büyük harfli olur.
Diğer bir yöntem ise stunda ki büyük harf olan kutucuğa tıklayın. Altında ki noktadan tutup aşağıya doğru çekin. Yan tarafında ki yazılar büyük olacaktır.

küçük harfleri büyük yapma
nokta ya çift tıklayabilirsiniz.
küçük harfleri büyük yapma
Sütunu aşağıya doğru çekebilirsiniz.
küçük harfleri büyük yapma

9. Adım: Şimdi büyük harf olan sözcüklerimizi seçiyoruz. Mause ile tek seferde veya büyük harflerin bulunduğu sütuna tıklayarak da tek seferde seçebilirsiniz. Ardından sağ tık yapıp “kopyala” diyoruz. Sözcükleri taşımak istediğimiz sütuna gelip sağ tık yapıp yapıştır diyoruz. Fakat burada dikkat etmemiz gereken şey yapıştır seçeneğinde “123” (değerler) olan seçeneği seçmemiz gerek. Çünkü excel de küçük harfleri büyük yapma işlemi sırasında oluşturduğumuz fonksiyon işlemini de almamız lazım. Bu şekilde “123” (değerler) yapıştırma seçeneği fonksiyonunu da kopyalamış oluruz.

küçük harfleri büyük yapma
küçük harfleri büyük yapma

İsterseniz bu sütünu temizleyebilirsiniz. Bunun için sözcüklerin bulunduğu hücreyi seçip sil diyebilirsiniz.

10. Adım: Artık excel de küçük harfleri büyük yapma olayını öğrenmiş olduk. Aynı işlemi excelde büyük harfe çevirme olarak da uygulayabilirsiniz. Takıldığınız yer olursa yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Word de ise sözcüğün tamamını seçip Shift+F3 tuş kombinasyonu yaptığınızda sözcükler büyüğe, baş harfleri büyük veya tümü küçük olarak her bastığımızda değişecektir.

küçük harfleri büyük yapma
E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler