29 Şubat Perşembe 2024

Gif Nedir, Nasıl Yapılır? En İyi Gif Yapma Sitesi (10 Adet)

Bir çok Gif aracılığı ile insanlar duygu ve düşüncelerini metin yazmadan karşı tarafa iletebiliyor. Gün geçtikçe kullanımı artan GIF’lerin daha popüler hale geldiğini görüyoruz. O an ne yaptığımızı tek bir Gif kullanarak karşı tarafa iletebiliyoruz. Bu yazımızda sizlere GIF nedir, açılımı nedir, en iyi gif yapma siteleri ve nasıl hazırlandığını anlatmaya çalışacağız. Aynı zamanda PhotoScape, Adobe Photoshop ve GIFShop uygulamaları ile gif hazırlamayı göstereceğiz.

Gif Nedir

Gif Nedir?

Gif sözcüğü İngilizce olarak Graphics Interchange Format olan Grafik Değiştirme Biçimi sözcüklerinin kısaltılmış halidir. GIF hareketli resimlerden oluşur. Bu hareketli resimler birden fazla görüntünün birleşimiylede oluşturulabilir. Oluşturulan dosya 256 çeşit renk biçimi ile destek sunar. Aşağıdaki yazımızda size 10 adet en iyi gif yapma sitesi’nden bahsedeceğiz.

Gif Nasıl Hazırlanır? 10 Adet En İyi Gif Yapma Sitesi

Gif hazırlayabilmek için telefon veya bilgisayarlarımıza yükleyebileceğimiz programlar mevcuttur. Fakat program kurmadan da online olarak rahatlıkla gif oluşturabiliriz. En çok kullanılan popüler 10 adet online gif yapma sitesini aşağıdaki yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1- Make A Gif

makeagif.com size en uzun video süresi imkanı sunarak gif yapmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda ise web kameranızı kullanarak ta Gif oluşturabilirsiniz.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Make A Gif

Make A Gif

2- Giphy

Giphy en yaygın Gif oluşturma sitelerinin başında gelir. Bilgisayar veya telefonunuzda ki resim veya videoları kullanarak gif oluşturma imkanı sunar. Aşağıdaki linkten siteye ulaşabilirsiniz.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Giphy

Giphy

İlginizi Çekebilir  Google Sunucularıyla İletişimde Bir Sorun Oluştu (Çözüldü %100)

3- İmgflip

İmgflip sitesi Youtube, vimeo tarzı bilindik video siteleri veya herhangi bir sitede karşılaştığınız gif’in adresini kullanarak eğlenceli gifler oluşturabileceğiniz bir sitedir.

En İyi Gif Yapma Sitesi
İmgflip

İmgflip

4- Ezgif

Ezgif sitesi resimlerde ve videolarda kırpma ve birçok efekt kullanma seçeneği sunar. Kullanımı kolay olan hazırlama sitelerindendir.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Ezgif

Ezgif

5- Kizoa

Kioza sitesi ile 3 adımda Facebook, Tumblr ,Twitter gibi sosyal medya hesapları için kullanım kolaylığı sunuyor. Site slaytlarında gif yapımına olanak sağlıyor.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Kioza

Kioza

6- Picasion

Kolay bir şekilde gif hazırlama sitelerindendir. Flickr, Picasa web gibi sitelerden de yararlanarak gif hazırlayabilirsiniz.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Picasion

Picasion

7- Gifpal

Gifpal sitesi kullanımı kolay bir sitedir. Web kameranız ile gif oluşturabilirsiniz. Çerçeve ve efekt ekleme imkanları da mevcuttur.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Gifpal

Gifpal

8- Gif Maker.me

Gifmaker.me sitesinde üye olmadan gif oluşturabilirsiniz. Site aynı zamanda kullanıcılara kısa süreli müzikli gif yapma imkanı sunmaktadır. Bu site ile farklı video ve gif sitelerini kaynak göstererek, slaytlarınızdan gifler oluşturabilirsiniz.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Gif Maker.me

Gif Maker.me

9- Gifmaker.org

Gifmaker.org sitesi ile çevrimiçi olarak Jpg,Png,Gif,Psd ve Bmp uzantılı dosyalarını basit bir şekilde gif veya video formatına dönüştürme imkanı sunar. Gifmaker.me sitesi ile aynıdır.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Gifmaker.org

Gifmaker.org

10- Kapwing

Kapwing’in ara yüzü basittir. Bu sayede kolayca gif ve video hazırlayabilirsiniz. Ayrıca oluşturulan dosyalarda kesme ve kırpma gibi seçeneklerde mevcuttur.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Kapwing

Kapwing

GIF Yapma Uygulamaları

Online olarak web sitelerinden gif yapılacağı gibi, bilgisayarınıza kuracağınız uygulamalar ile de gif oluşturabilirsiniz. PhotoScape, Adobe Photoshop ve GIFShop uygulamaları ile gif hazırlamaya geçelim.

PhotoScape

Bilgisayar için ücretsiz GIF yapma uygulamaları arasındadır. 20 MB boyutundadır. Tasarladığınız içeriğin saniyesini, görsellerini ve yönünü beğenmediğiniz her türlü özelliğini değiştirme imkanı sunar.

En İyi Gif Yapma Sitesi
PhotoScape

PhotoScape programını açın, Anigif butonuna tıklayın.

Sağ üst köşedeki Ekle butonuna basın, Pc deki eklemek istediğiniz dosyalarınızı seçin.

İlginizi Çekebilir  Apartman Gelir Gider Tablosu (Excel) Hesaplama Örneği

Arka plan rengi, boyutu ve diğer eklemek istediğiniz detayları ayarlayın.

Ayarlamalarınız bitince Kaydet butonuna basın.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop ile GIF yapabilirsiniz. 30 günlük ücretsiz sürümü ile sizlere gelen programın bir çok özelliği var. 30 gün sonunda programın lisansını almanız gerekiyor. Photshop programı ile bir çok görsel ile Gif oluşturabilirsiniz.

En İyi Gif Yapma Sitesi
Adobe Photoshop

– İlk olarak Photoshop programını açın.

Pencere (Window) sekmesine tıklayın ve Zaman Çizelgesi’ni (Timeline) aktifleştirin. Alt kısımda, GIF’inizin fotoğraflarını seçeceğiniz bir bölüm açılacaktır.

–Photoshop’a istediğiniz fotoğraflarınızı yükleyin. Aynı zamanda zaman çizelgesinde bir pencere aktifse oraya bir fotoğraf koyabilirsiniz.

– Başka bir fotoğraf eklemek istediğinizde yeni bir pencere oluşturmanız gerekir. Çizelgenin alt çubuğundaki küçük + simgesine tıklayın. Dosya (File) – Gömülü Öğeyi Yerleştir (Place Embedded) butonuna tıklayın. Bu seçenek aynı anda yükleme işlemine yarar.

– Pencerelerede ki 0 san. gibi ibareler fotoğrafınızın kaç saniye görüneceğini gösterir. Süreyi ayarlayabilirsiniz.

Dosya – Farklı Dışa Aktar (Export As) – Web için kaydet (Save for Web) seçeneğine tıklayın.

– Dosyanın formatı olarak GIF i seçin ve ardından Kaydet seçeneğine tıklayın.

– Seçtiğiniz konuma dosyanız kaydedilecektir.

GIFShop (Mobil Uygulama)

GIFShop uygulaması android kullanıcıları için ücretsiz Gif oluşturmak için ideal bir programdır. Telefonunuzdaki fotoğrafları birleştirerek animasyon oluşturmanıza olanak tanır. Aynı zamanda videoyu GIF yapma özelliği de mevcuttur.

Google Play Store üzerinden uygulamayı cihazınıza yükleyin.

– Video to GIF veya Image to GIF seçenekleri istediğinizi seçin.

– Telefonunuzdaki medya dosyalarını seçin ve Done seçeneğine tıklayın.

– Süre, boyut, yön gibi özellikleri isteğinize göre ayarlayın.

– Sağ üst köşedeki ok işaretine tıklayın ve sonra Confirm seçeneğine tıklayın. GIF kaydedilecektir.

E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler