29 Şubat Perşembe 2024

Oyun Bağımlılığı Nedir? Nasıl Bırakılır? 2023

Günümüzde online oyun platformlarının artmasıyla birlikte kişilerde oyun bağımlılığı adında bir hastalık oluşmaya başlamıştır. Zira dünya sağlık örgütü de bu durumu bu şekilde açıklamakta, özetle oyun bağımlılığı hastalık olarak kabul edilmiştir. Elektronik oyunların çok fazla oynandığı günümüzde kişiler sanal dünya üzerinden yapmak istedikleri yaparak adeta kendilerine rol model edinmektedirler. Oyun bağımlılığı çevrim içi şekilde oynanan bir bilgisayar oyununa olan aşırı bağımlılıktır.

oyun bagimliligi

Öyle ki kişi bilgisayar başında bu oyunları oynarken günlük faaliyetlerinden kopar ve yemek yemeyi dahi unutabilir. Ayrıca oyun bağımlılığı da bir nevi internet kullanma bağımlılığının da farklı bir türü olarak kabul ediliyor. Var olan bilgisayar oyunları kişilerin beyin merkezlerinde adeta uyuşturucu gibi etki yaratarak kişide mutluluk hormonlarını tetikler. Dolayısıyla kişi bu bilgisayar oyunlarında kazandıkça daha fazla oyun oynamak ister. Bir zaman sonra bu istek bağımlılığa dönüşür.

Oyun Bağımlılığının Oluşma Nedenleri

Günümüzde bilgisayar oyunlarına olan talep fazladır. Adeta gençlerin boş vakitlerini değerlendirebildikleri bir durum haline gelmiştir. Bilgisayar ortamı özetle sanal dünya üzerinden kişiler gerçekte yapamadıkları şeyleri sınırsız hayal gücü desteğiyle rahatlıkla yapabiliyorlar. Bundan dolayı da online ortamlarda oynanan bu oyunlara olan tutkularda artmaktadır.

Oyunların sosyal ortamların oluşmasına zemin oluşturmalarından dolayı kişiler için yeni arkadaşlıklar kurma ve yalnızlıktan kurtulmak istediklerinde oyun oynamaktadırlar. Oyun oynama süresi arttıkça da kişide oyunlara bağlılık oluşabiliyor.

oyun bagimliligi2

Oyun Bağımlılığının Belirtileri

Bilgisayar oyunları ve online ortamlarda oluşan arkadaşlık durumları kişileri kaç yaşında olunursa olunsun cezbetmektedir. Lakin kişiler oyunlarda geçirdikleri zamanı arttırdıkları zaman oyun bağımlısı olabilir. Oyun bağımlılığı olan kişiler genellikle arkadaşları ile vakit geçirmekten çok bilgisayar başında oyun oynamayı tercih eder ve sanal arkadaşlarla zaman geçirmekten hoşlanır. Kişi oyun bağımlısı olduğunda arkadaşlarından ve ailesinden hatta iş yaşantısından bile uzaklaşır. Bu durum kişinin bir zaman sonra maddi ve manevi sıkıntılara girmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir  Whatsapp, Diğer Güncellemelerin Yanı Sıra Yeni Gizlilik Özellikleri Sunuyor

Belli başlı oyun bağımlılığının belirtileri şöyledir:

  • Kişinin okul hayatında ve iş yaşantısında başarısız olması
  • Kişinin kilo alması ve hareketsiz yaşama odaklanması
  • Depresif ruh haline sahip olunması
  • Kişinin uyuma ve yemek yeme için vakit bulamaması, adeta unutması
  • Bilgisayarda herhangi bir sorun oluşması durumunda kişide gergin ruh hali, terleme ve sinirlilik halinin oluşması

Tüm bu belirtiler kişinin oyunlardan uzak kaldığında oluştuğu oyun bağımlılığının belirtileridir. Kişi bilgisayar onarılmadıkça yaşamdan kopma noktasına gelir ve yoksunluk belirtileri göstermeye başlar.

Oyun Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Kişi oyun bağımlılığının kendisinde oluştuğunun farkında olursa eğer bu alışkanlıktan kurtulması gerektiğini de bilir. Kişi oyun bağımlılığından kurtulması gerektiğini anladığında internet ortamında geçirdiği süreyi zaman içinde azaltmalıdır. Bilgisayarın kendi hayatını bu kadar yönlendirmesinin nedenleri üzerinden detaylı düşünmelidir. Zamanını kaliteli şekilde geçirebilmek adına bir çalar saatten destek alarak oyun oynadığı süreyi programlamalı ve günün diğer saatleri içinde farklı bir aktivite yaratmalıdır.

oyun bagimliligi3

Kişi oyun oynamadığı zamanlarda spora yönelmeli ve arkadaşlarıyla sosyalleşmelidir. Kendine farklı hobiler edinerek oyun bağımlılığından kurtulmak adına savaş vermelidir. Zaten kişi farklı hobiler ve sporu yaşamında dahil ettiğinde oyun bağımlılığından da uzaklaşmış olacaktır. Lakin kimi durumlarda kişiler ne yaparlarsa yapsınlar oyun bağımlılığından tek başlarına kurtulmaları mümkün olmuyor.

Böyle durumlarda kişi mutlaka bir Psikiyatriden veyahut psikologdan profesyonel destek almalıdır. Böylelikle oyun bağımlılığının altında yatan sebepler araştırılır. Doktor tarafından kişiye uygun ilaç desteği ve psikoterapi, Grup seansları, gerçeklik terapisi gibi yöntemler uygulanarak oyun bağımlılığından kurtulması sağlanır.

E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler