29 Şubat Perşembe 2024

Scratch Nedir? Nasıl İndirilir ve Kurulur? Resimli Anlatım (4 Adımda Hazır!)

Scratch özellikle küçük yaştaki kullanıcıların kendi istedikleri hayal ürünlerini tasarlamaya yarayan bir programdır. Animasyon oyunlarını ve uygulamalarını yazılım bilgileri olmadan yapmamızı sağlar. Yani kod yazmadan fare ile sürükleyip bırakma mantığıyla kolayca aktiviteler oluşturup aynı zamanda internet üzerinden başka kullanıcılar ile paylaşılabilen ücretsiz olan bir platformdur. Şimdi sizlere Scratch nedir? Nasıl indirilir ve kurulur ? İndirmeden nasıl kullanılır? soruları hakkında açıklayıcı ve resimli anlatım içeren bilgiler vereceğiz. Programı kurduktan sonra karşılaşılabilecek sorunlardan da bahsedeceğiz.

Scratch
Scratch

Scratch Nasıl İndirilir ve Kurulur?

Scratch ile hayallerinizi dijital platforma aktarabilirsiniz. App Store ve Play Store platformlarında yer alan oyunları ve uygulamaları kendiniz yapıp oynayabilir ve kullanabilirsiniz.

Program ABD merkezli MIT Media Lab tarafınca yapılan program, çocuk ve gençlerin düşüncelerini geliştirerek, düşünme, sebep-sonuç bağlantısı kurma ve takım halinde çalışmayı öğretir. Yaşam becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Aşağıda sizler için programın kurulumunun ve nasıl kullanacağınız hakkında bilgileri anlattık. Adım adım takip ederek scratch kurabilirsiniz.

Scratch İndirmeden Nasıl Kullanılır?

Scratch kullanmak için illa bilgisayarınıza kurmanıza gerek yoktur. İnternet üzerinden de programı kullanabilirsiniz. Bunun için programın ana sayfasına gidip burada ki üst menülerden *Oluştur* butonunu tıklamanız yeterlidir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, oluşturduğunuz çalışmayı kayıt etmek ve başkaları ile paylaşmak için siteme kayıt olmanız gerekir.

Programın ana sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ. Sayfaya gittikten sonra KATIL butonuna tıklayın ve kayıt olun.

scratch

Scratch’ı Bilgisayara İndirerek Kullanma

Programı bilgisayarınıza kurmak için ise sayfanın en altında bulunan indir butonuna tıklayabilirsiniz. Açılan pencerede işletim sisteminize göre olan dosyayı seçip indirme işlemine başlayabilirsiniz. Bu yazıya TIKLAYARAK indirme sayfasına ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamında resimli olarak anlatımı mevcuttur. Adımları takip ederek kurulum işlemini tamamlaya bilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Gif Nedir, Nasıl Yapılır? En İyi Gif Yapma Sitesi (10 Adet)

Adım:1

scratch2

Adım 2: Açılan sayfadan kendi işletim sisteminizi seçerek indirme işlemine başlayınız.

Scratch

Adım 3: Program indiğinde, setup/kurulum dosyasına çift tıklıyoruz. Açılan kurulum penceresinden Kur botununa tıklayarak kurulum işlemine başlıyoruz.

Scratch

Adım 3: Program sorunsuz bir şekilde kurulduğunda Bitir butonu karşımıza gelecektir. Butona tıklayarak kurulum işlemini tamamlıyoruz.

Scratch

Adım 4: Programı kurduktan sonra webGL hatası alabilirsiniz. Bunun için pc driverlarınızı güncellemeniz gerekmekte. Aynı zamanda Adobe AIR eklentisi yüklü olmaması da hatalara sebep olabilir. BURAYA TIKLAYARAK ADOBE AIR eklentisini kurabilirsiniz. Açılan ekrandan kendi işletim sisteminizi seçerek kuruluma başlayabilirsiniz.

Eski sürümü yüklemekte sorununuzu çözebilir. Bunun için Bu yazıya TIKLAYARAK indirme sayfasına ulaşabilirsiniz. Eski sürümler altındaki seçeneğe tıklayarak kurulumu yapabilirsiniz. Unutmayınız kendi işletim sisteminize ait olan programı kurmanız gerekir.

scratch
Eski sürüm indirmek için, burada ki butona tıklayınız.
scratch

Program ile ilgili sorularınız yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler