29 Şubat Perşembe 2024

Yazılımcıda Olması Gereken 5 Kişisel Beceri

Yazılım sektöründe çalışmayı planlıyorsanız, muhtemelen yazılım becerilerinizi geliştirme sürecindesiniz ya da geliştirmenizi tamamladınız ve iş bulma sürecindesiniz. Kodlamayı öğrenmiş olmanın, programlama dillerine, kütüphanelere, programlara (IDE vs) ve işi yapmak için ihtiyaç duyacağınız diğer araçları bilmenin yanında peki ya gerekli diğer kişisel becerileriniz hangileri olmalı?

Yazılım geliştiricileri büyük bir ekibin parçasıdırlar ve bir yazılımcının kişisel becerileri diğer insanlarla etkili bir şekilde çalışmasına ve rolünün teknik olmayan yönlerini yönetmesine olanak sağlayacak özelliklerdir. Bu nedenle yazılımcı olarak işe alım sürecinde bu becerileri sergilemeniz çok önemli. Kişisel becerilerin ne kadar önemli olduğunu hafife almayın, çünkü sonuçta sizi diğer rekabetçi adaylardan bir adım öne çıkartan şey olabilirler.

Yazılımcıda Olması Gereken 5 Kişisel Özellik

Yazılım sektöründe kariyer basamaklarını başarılı bir şekilde tırmanmak için ihtiyaç duyacağınız 5 kişisel yeteneği ve işe alım sürecinde bunları nasıl göstereceğinize dair ipuçlarını paylaşıyoruz.

İletişim

İletişim becerileri her iş kolu için gereklidir ve yazılım sektörü için istisna değildir. Geliştiricilerin ve Bilişim Teknolojileri uzmanlarının, iş hedeflerini belirleyip belirlemedikleri veya teknik kavramları anlaşılması kolay bir şekilde sunabildiklerine bakılmaksızın, ekip arkadaşları, müşteriler ve diğer paydaşlarla açık ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir.

İletişim becerileriniz dokümantasyon yazma, mesaj gönderme, e-posta gönderme, iş emirleri gönderme ve ekip toplantılarına etkin katılmada da rol oynayacaktır. Açıkcası iyi iletişim kurabilmek önemli ancak sadece iş arkadaşlarınızla veya müşterilerinizde saygılı ve etkin bir şekilde nasıl iletişim kuracağınızı bilmeniz önemli bir yetenektir.

yazılımcı özellikleri

İletişim Becerilerini Nasıl Gösterebilirsiniz?

İşe alım sürecinde iletişim becerilerinizi göstermenin birkaç yolu vardır. İşe alım yöneticilerine e-postalarınızda ve karşılıklı görüşmelerinizde nazik ve saygılı olun. Görüşmeniz sırasında aktif dinleme pratiği yapın ve dikkat ettiğinizi bilmeleri için düşünceli cevaplar verin. Başka bir sektörden yazılım sektörüne geçiş yapıyorsanız, iletişimin mevcut günlük yaşamınızda ve önceki işinizde nasıl bir rol oynadığını açıklayın.

İlginizi Çekebilir  Visual Studio Code Nasıl Kurulur? (Windows)

Yaratıcı problem çözme

Bilişim teknolojileri alanı ve benzer alanlarda çalışmak istiyorsanız, büyük ve karmaşık görevleri yürütülebilir adımlara ayırabilmeniz ve işi halletmek için en iyi araçları bulabilmeniz gerekir. Bu yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerilerinin bir karışımını gerektirir. İşverenlerin beyninin sağ tarafını sol taraf kadar kullanabilen insanları aradığı yapılan araştırmalarla belirlenmiş.

Yaratıcı problem çözme becerileri bilgi ve deneyimden kaynaklanır. Bir yazılım geliştiricisi olmak istiyorsanız, yeni diller öğrenmek ve benzersiz projeler oluşturmak size problem çözmenize uygulayabileceğiniz yeni yaklaşımlar ve yöntemler sağlayabilir. Birçok yazılım geliştirici forumlarındaki çalışmaları inceleyerek diğer geliştiricilerden de bilgi edinebilirsiniz ve GitHub gibi sitelerden de yararlanabilirsiniz.

Bunların haricinde daha deneyimli bir programcıyla aranızı iyi turarak ondan tecrübe kazanmayı deneyebilir ve projelerinizden birinde karşılaştığınız bir sorunla ilgili yardım isteyebilirsiniz. Potansiyel çözümler veya geçici çözümler bulmanıza yardımcı olabilmeleri için iyi bir şans var ve bu size uzmanlıklarından yararlanma şansı da verecek.

problem çözme

Yaratıcı Problem Çözme Berecilerinizi Nasıl Gösterebilirsiniz?

Başvurduğunuz role bağlı olarak, teknik görüşmeler sırasında yaratıcı problem çözme becerileriniz teste tabi tutulabilir. Ancak stres yapmayın. Bir kodlama problemini çözmeniz istenecek olsa da, görüşmecileriniz sorunu değerlendirme yeteneğinizle çözümünüzün etkinliğinden daha fazla ilgilenebilir. Programcılar, “Her zaman doğru cevabı aramıyoruz” diye röportajlarda sürekli olarak belirtiyorlar. Programcılar daha çok “Zorluğun üstesinden gelebilecek ve bu tür bir sorun ortaya çıkarsa sorabilecekleri sorularla başedebilecek birilerini arıyoruz.” diyerek bir yazılım geliştiricide aradıkları özelliklerden birisini bu şekilde açıklıyorlar. Bu yüzden teknik görüşmeler sırasında yaklaşımınız oldukça önemlidir.

Detaycı Olmak

Başvurduğunuz rol ne olursa olsun, yazılım sektöründe çalışmak ayrıntılara keskin bir göz atmayı gerektirir. Programcılar şirketlerinde standartlar ve prensipler ile kod yazıldığından emin olmak ister ve aynı zamanda bir belirgin hatalardan uzak durulmasına ihtiyaçları var. Veri bilimcileri ve analistlerin verileri temizlerken ve biçimlendirirken ve makine öğrenimi modelleri oluştururken ayrıntı odaklı olmaları gerekir.

İlginizi Çekebilir  Yazılımcı Nasıl Olunur? Yazılımcı Olmak İçin Gerekenler

Ayrıntılara dikkat etmek, üretimi engelleyen bir sorunu gözden kaçırma olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir ve ayrıntı odaklı insanlar organize, özenli ve proaktif olma eğilimindedir. Bu nitelikler yöneticilere istedikleri işi başarabileceğinize ve iyi yapabileceğinize dair güvence verir.

detaycı olmak

Detaycı Olduğunuzu Nasıl Gösterebiilirsiniz?

Ayrıntılara dikkatinizi göstermek için, başvurduğunuz belirli rolle ilgili başarıları vurgulamak üzere özgeçmişinizi özelleştirmeyi deneyin. Görüşmeniz sırasında, görüşmecinize geçmişte üstesinden geldiğiniz zorlukları, nasıl bir çözüm bulduğunuzu ve çabalarınızın sonuçlarını anlatmak için yıldız yöntemi gibi teknikleri kullanın. Şirket hakkında biraz araştırma yaptığınızdan emin olun. Hiçbir şey, kötü hazırlıklı olmak gibi ayrıntı odaklı olma iddianızı baltalamaz.

Duygusal Zeka (EQ)

Programcılar, işe alım görevlilerinin temelde empati ve iç gözlem gibi özellikleri olan EKOLAYZIR duygusu olarak adlanrıdılan bu duyguları olan adayları daha çok aradıklarını açıklıyor.

Özünde, teknoloji hayatımızı kolaylaştıran araçlar sağlar. Ancak etkili çözümler geliştirmek için kullanıcılarınızla empati kurabilmeniz gerekir.

Örnek olarak UX Tasarımcılarını ele alalım. UX Tasarımcıları, kullanıcılarının ihtiyaçlarına uygun ürünler tasarlamadaki zevkleri, tercihleri, hedefleri ve engelleri hakkında ellerinden geldiğince bilgi edinmek için anketler ve görüşmeler yapar.

İç gözlem önemlidir, çünkü işe alım yöneticileri rollerinde yükselebilecek insanları ararlar. Bunu da kendi motivasyonlarınız, arzularınız, güçlü yönleriniz ve fırsat alanlarınız hakkında derin bir anlayış olmadan yapamazsınız.

duygusal zeka

Duygusal Zekanızı Nasıl Gösterebilirsiniz?

Programcılar, görüşme sürecinde duygusal zekanızı göstermek için fırsatlar bulmanızı önerir. Şirketin misyonunun kişisel temel değerlerinizle nasıl bağlantılı olduğunu vurgulayarak empati gösterebilir ve henüz öğrenmediğiniz (ancak planladığınız) beceriler konusunda şeffaf olmak, duygusal zekanızı göstermenin harika bir yoludur.

Görüşme sırasında bilgi boşluklarınıza dikkat çekmek konusunda tereddütlü hissedebilirsiniz, ancak programcılar bunun genellikle sizin yararınıza olabileceğini belirtiyorlar. İşverenler, en çok ilgilendiğiniz gelişim alanlarınız hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Bu nedenle yörüngenizin ne olduğu ve nerede büyümek istediğinizin önemli olduğuna vurgu yapıyorlar. Bu bizim için gerçekten bir fark yaratacak çünkü işverenlerin sizin için düşündükleri rol ve bu rolün nasıl genişlemesini istedikleri hakkında sizinle görüşmeden önce bir fikirleri zaten var.

İlginizi Çekebilir  Programlama Dili Nedir? En Çok Kullanılan 100 Programlama Dili

Liderlik

Liderlik becerileri, yönetici gibi rollere başvuran kişiler için olmazsa olmazdır. Bir takıma liderlik etmek görevleri devretmekten daha fazlasıdır. Bir yönetici olarak, ekibinizin büyümesinden ve gelişmesinden de siz sorumlu olacaksınız.

Liderlik konusunda yeniyseniz veya hala liderlik tarzınıza ince ayar yapıyorsanız, programcılar çevrenizdeki insanlardan öğrenmenizi önerir. Geçmiş yöneticilerinizi düşünün. Sana nasıl saygı duyulduğunu ve takdir edildiğini hissettirdiler? Seni nasıl yanlış yöne sürdüler? Sunduklarının en iyisini nasıl taklit edebileceğinizi ve hatalarından nasıl kaçınabileceğinizi öğrenin. Programcılar, genel olarak kazandıkları tecrübeleri büyük oranda altlarında çalıştıkları yöneticilerden elde ettiklerini belirtiyorlar.

Yolculuğunuzda nerede olduğunuza bağlı olarak ister istihdam edilmiş, ister tam zamanlı bir çalışan olun, ister bir toplulukta (çevrimiçi veya IRL) aktif olun; küçük görünseler bile liderlik fırsatları bulmaya çalışın. İş yerinde bir projeye liderlik etmek için gönüllü olun, mahallenizde bir ağ toplantısı düzenleyin ya da iş arkadaşlarınıza üzerinde çalıştıkları ve çözmelerine yardımcı olabileceğiniz herhangi bir sorun olup olmadığını sorun.

liderlik

Liderlik Özelliklerinizi Nasıl Gösterebilirsiniz?

Sizi büyük bir lider yapan şeyi anlatmak yerine göstermenin yollarını bulun. Mülakat sorularına cevap verirken, geçmiş deneyimlerinizden anekdotlar paylaşırken veya özgeçmişinizi yazarken, liderlik becerilerinize ışık tutan ayrıntıları eklemeyi unutmayın. Şu anda kimseyi yönetmiyorsanız, diğer insanları yetiştirme fırsatlarını nasıl bulduğunuz hakkında konuşabilirsiniz. Belki de ekibinizdeki diğer geliştiricilere danışmanlık yaptınız veya şirketinizde bir grup projesine öncülük ettiniz. Bunları belirtmekte cimri olmayın.

fatih
fatih
1995 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşayn yazarımız Fatih, gelişen teknolojiyi sürekli takip ederek öğrendiklerini sizlere aktarma hevesiyle blog yazarlığı yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler