29 Şubat Perşembe 2024

AMD Ryzen 7000 İşlemciler Piyasaya Çıkıyor

AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler için çıkış tarihi konusunda ortaya çeşitli söylentiler atıldı. Son söylentilere göre AMD Ryzen 7000 işlemciler 2022 sonbaharının başlarında piyasaya sürülebilir.

Bir dizi isimsiz teknoloji araştırmacıları tarafından Digital Times’a verilen bilgilere göre AMD’nin yeni Ryzen 7000 masaüstü işlemciler Eylül ayında piyasaya sürülecek. AMD, yaklaşmakta olan Ryzen 7000 Zen 4 serisi dizüstü bilgisayarlar için planlarını bu ayın başlarında açıklamıştı (Mayıs 2022). Leaker @greymon55’e göre, şirketin Mart ayında Ryzen 7000 yongalarını seri üretmeye başladığı iddia ediliyor. Bu raporlar son söylentilere biraz güven veriyor.

AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Ryzen 7000 yongaları dikkat çekicidir çünkü TSMC’NİN 5 nm üretim teknolojisini ilk kullanan Ryzen 7000 serisi olacak. Notebookcheck’in belirttiği gibi, bu işlemciler Intel’in TSMC tarafındanda üretildiği bildirilen piyasaya çıkma süresi yaklaşan Meteor Lake işlemcileriyle aynı seviyede olacak. CES 4 sırasında duyurulan Zen 2022 mimarisi, DDR5 RAM ve PCIe 5.0’i destekleyecek. AMD’nin 24 Mayıs’ta başlayacak olan bu yılki Computex fuarında Zen 4’ü resmi olarak açıklaması bekleniyor.

ryzen 7000 serisi masaüstü işlemciler

Digital Times’ın raporu söylentiler alanında çok fazla olmasına rağmen, şu ana kadar duyduklarımıza dayanarak Eylül ayında piyasaya sürülmesi mantıksız görünmüyor. Intel, Raptor Lake Cpu’larını bu sonbaharda ve de Meteor Lake işlemcilerin 2023’te piyasaya sürüleceği bildirilmişti. Bu nedenle, AMD yeni çiplerini piyasaya sürmeyi geciktirmesi beklenmiyor. Ancak bu, Zen 4 kullanan ürünlerin Eylül ayında piyasaya sürülmeye hazır olup olmadığına bağlı.

Diğer AMD haberlerinde, şirket yakın zamanda yaklaşmakta olan Ryzen 7000 Zen serisi dizüstü bilgisayar işlemcileri için planlarını açıkladığı yönünde. AMD, “oyun performansının zirvesi” olacağını ve “mobil oyun işlemcisi için şimdiye kadarki en yüksek çekirdek, iş parçacığı ve önbelleğe” sahip olacağını iddia ettiği “Dragon Range” kod adlı 2023 için “aşırı oyun dizüstü bilgisayarı cpu’su” eklediğini söylüyor.”AMD şirketi ayrıca daha ince dizüstü bilgisayarlar için üretilen “Phoenix” CPU serisini de duyurdu.

İlginizi Çekebilir  İşlemci (CPU) Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için Donanım kategorimizi takipte kalın.

fatih
fatih
1995 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşayn yazarımız Fatih, gelişen teknolojiyi sürekli takip ederek öğrendiklerini sizlere aktarma hevesiyle blog yazarlığı yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler