29 Şubat Perşembe 2024

Intel Core i9 12950HX 16 Çekirdeğe Sahip Olacak

Intel 7 adet yeni taşınabilir cihazlar (dizüstü bilgisayar) için mobil işlemcilerini duyurdu. “HX ” olarak bilinen dizüstü işlemci grubu, iki adet Core i5, üç adet Core i7 ve iki de Core i9 seçeneği ile geliyor. Bunlardan en göze çarpanı da Core i9 12950HX olacak gibi gözüküyor.

Intel’in 12. Nesil dizüstü bilgisayar yongaları şu ana kadar hayal kırıklığına uğramadı. Pil ömrü, şirketin genellikle Apple ve AMD’nin gerisinde kaldığı bir alan olmaya devam etmesine rağmen, önceki nesle göre önemli performans kazanımları gördük. Yeni HX Cpu’ların bu eğilimi artırmasını beklemiyoruz ve bunların hepsi güçle ilgili.

Buradaki yedi yongadan dördü 16 çekirdeğe ve 24 izleğe sahiptir (sekiz performans çekirdeği ve sekiz verimlilik çekirdeği ile). Amiral gemisi çip Core i9 12950HX, gerçek bir canavar. 157W’A kadar maksimum turbo gücü ile 55w’lık bir taban gücünde çalışır. Performans ve verimlilik çekirdekleri sırasıyla 5.0 GHz ve 3.6 ghz’lik maksimum turbo frekanslarına, sırasıyla 2.3 GHz ve 1.7 ghz’lik taban frekanslarına sahiptir. Çip, Intel’in vPro yönetim platformu için uygundur.

intel mobil işlemciler

İntel’in Yeni Nesil İşlemcilerinde Performans Artışı Ne Kadar?

Intel, önceki nesillere göre (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) büyük performans kazanımları olduğunu iddia ediyor. Core i9 12900HX 3D render performansı baz alınarak yapılan testlerde tek geçen seneki amirl gemisi model olan Core i9 11980HK işlemcisine göre tek çekirdek performansında yaklaşık %17, 64 çekirdek performansında ise yaklaık olarak %81’lik bir artış gözlemlendiği açıklandı. Şimdi, bu çiplerden sızdırılan bu verilen ve Intel’in test ettiği şeyi tam olarak yansıtmayacak olsalar da, elde edilen sonuçlar çok uzak görünmüyor. Ciddi bir mobil gücün bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

Core i9 12900HX test sonuçları

Intel ayrıca bu çiplerin güç sağlayacağı dizüstü bilgisayarlara da işaret etti. Grafiklere göre MSI GT77 Titan, Gigabyte’ın Aorus 17X ve Asus’un ROG Strix Scar 17 Se’si gibi güçlü cihazlar İntel Core i9 12900HX’İ içerecek. Ayrıca 12900HX’İN Lenovo’nun yaklaşmakta olan Legion 7i’sinde görüneceğini de biliyoruz.

İlginizi Çekebilir  Bilgisayarda Depolama Birimi ve Bellek Nedir? Farkları Nelerdir?

Ancak, Asus’un Expertbook B6 (şimdiye kadar yapılmış en hafif dizüstü bilgisayarlardan biri) de dahil olmak üzere, bu slaytta bazı ultra taşınabilir cihazlar da var. Bu, burada daha verimli seçeneklerden birini içereceğini gösteriyor.

intel 4

Ham gücün burada Intel’in önceliği olduğunu anlamak için teknik özellik sayfasına tek bir bakış yeterlidir. Buradaki dizüstü bilgisayarların çoğu için (örneğin Titan) bu tamamen mantıklı. Oyun dizüstü bilgisayarları genel olarak inanılmaz pil ömrü ile ünlü değildirler. Ancak bunlar çok güç tüketen yongalar olacaktır (özellikle masaüstü yongaları herhangi bir gösterge ise) ve küçük bir kullanım süresinin MSI Titan satın almak herkes için bir bir satın alma kriteri olması muhtemel olmasa da, böyle bir dizüstü bilgisayarın masaüstüne kıyasla daha çok çekici görünmesini sağlıyor. 

fatih
fatih
1995 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşayn yazarımız Fatih, gelişen teknolojiyi sürekli takip ederek öğrendiklerini sizlere aktarma hevesiyle blog yazarlığı yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler