29 Şubat Perşembe 2024

DLL Dosyaları Nereye Atılır?

DLL dosyaları, Microsoft Windows’un tüm sürümlerinde oldukça kullanışlıdır. Ancak, bazen olmadık zamanda hata vererek oldukça can sıkıcı olabilirler. DLL dosyaları nereye atılır, dll’nin yeni bir kopyasını bulup yazımızda belirttiğimiz yöntemlerle yeniden yüklemeniz gerekir. Bu yazımızda örnek olarak msvcr71.dll nereye atılır bunu göreceğiz.

Windows Sürümüne Göre DLL Dosyası Yükleme (64 bit, 32 bit)

Windows sürümünüzü Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler butonu yardımıyla Windows sürümünüzün 64 bit mi yoksa 32 bit mi olduğuna bakmanız gerekmektedir. Sonraki aşamalarda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

windows 64 bit sistem özellikleri

1. Adım: Eksik DLL Dosyası Tespit Etme

İhtiyacınız olan DLL dosyasının tam adını öğrenin (örneğin, msvcr71.dll). Bunu bir not defteri belgesine veya bir kağıda yazın. Not defterine yazmanız büyük I ve l gibi harfleri karıştırmamanız açısından dosya ismini tam olarak kopyalamanızı sağlar. Bu da doğru bir arama yapmanız anlamına gelir.

2. Adım: DLL Dosyası Bulma

DLL dosyasını bulmak için Google’ı veya başka bir arama motorunu kullanın. Bu tür dosyaları genellikle DLL indirme sitelerinde bulabilirsiniz.

3. Adım: DLL Dosyası İndirme

DLL dosyası indirmek için web sitesindeki adımları izleyin. Windows sürümünüzü dikkate alarak sürüm seçimi yaparak DLL dosyasını masaüstünüz veya İndirilenler klasörünüz gibi kolayca erişilebilen bir konuma kaydedin. İndirdiğiniz DLL dosyasını yeniden adlandırmamaya dikkat edin.

İlginizi Çekebilir  En İyi Oyun Yapma Programları (Ücretsiz)

4. Adım: DLL Dosyası Ayıklama

Bu dosyalar genellikle sıkıştırılmış dosya halinde gelir (rar, zip belgesi vb). Sıkıştırılmış dosyaya sağ tıklayın ve “buraya ayıkla” seçeneğini seçin. Dosyayı indirdiğiniz konuma bir DLL dosyası göreceksiniz. Bu sizin ihtiyacınız olan, dll indirme sitesinden indirmiş olduğunuz DLL dosyasıdır. Bu dosyaya sağ tıklayıp Kes seçeneğini ya da kopyala seçeneğini seçin.

5. Adım: DLL Dosyası Yükleme

32 Bit DLL Dosyası Yükleme

İşletim sisteminizin kurulu olduğu sürücünüzü açın (genellikle C:) ve ardından “Windows” ve “system32” klasörlerine gidin. system32 klasörünün içerisinde herhangi bir boş alanda ekrana sağ tıklayın ve “yapıştır” seçeneğini seçin. Bu işlem, DLL dosyasını çalışması gereken alana kopyalar.

64 Bit DLL Dosyası Yükleme

64 bit işletim sisteminde 32 bite göre fark, işletim sisteminizin kurulu olduğu sürücünün içerisinde(genellikle C:) Windows klasörü içerisinde DLL dosysını atacağımız klasörün system32 değil de, SysWOW64 klasörü olmasıdır. Kes veya kopyala yapıştır yapmış olduğunuz DLL dosyasını SysWOW64 klasörüne yapıştır yaparak işleme devam edebilirsiniz.

6. Adım, DLL Dosyası Kaydetme

Başlat menünüze gidin ve Çalıştır uygulamasını açın ya da klavyenizin sol alt kısmında bulunan Windows tuşuna basılı tutarak R tuşuna aynı anda basıp Çalıştır ekranını açın. Metin alanına “regsvr32” yazın, ardından kopyaladığınız DLL dosyasının yolunu ve adını yazın (örneğin 32 bit işlem sistemleri için “regsvr32 C://windows/system32/msvcr71.dll”, 64 bit işlem sistemleri için “regsvr32 C://windows/SysWOW64/msvcr71.dll”). Bu, Windows için kayıt defteri kayıt defteri programını açacak ve sistem klasörüne kopyaladığınız DLL dosyasını otomatik olarak kaydedecektir.

regsvr32.exe

Bu yazımızda DLL dosyası nereye atılır konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Siz de DLL hatası alıyorsanız bizlere yorumlar kısmından yazarak yardım isteyebilirsiniz. En kısa sürede sizlere dönüş yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir  Yazılımcıda Olması Gereken 5 Kişisel Beceri
fatih
fatih
1995 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşayn yazarımız Fatih, gelişen teknolojiyi sürekli takip ederek öğrendiklerini sizlere aktarma hevesiyle blog yazarlığı yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler