29 Şubat Perşembe 2024

AMD Zen 4 Dizüstü Bilgisayar CPU’larını Tanıttı 2022

AMD, bu hafta başındaki Mali Analist Daye toplantısında, pazardaki ürün portföyünü genişletme planlarını detaylandırdı. Konferans sırasında çip üreticisi, Zen 4 tabanlı Ryzen 7000 serisi ve 2024 yılına kadar piyasaya çıkacak olan Zen 5 ve RDNA 4 üretim düğümleri gibi merakla beklenen bazı ürünlerinin yol haritasını paylaştı.

AMD Zen 4
AMD Zen 4

AMD Ürün Haritasında İzleyeceği Yolu Açıkladı

Etkinlik sırasında AMD , en yeni Zen 4 mimarisine dayalı yaklaşan Ryzen 7000 CPU’larının bu yıl içinde çıkacağını duyurdu . Zen 4 CPU çekirdeğinin, watt başına performansta %25’lik bir iyileştirme ve Saat Başına Yönergeler’de (IPC) %8-10 daha hızlı bir artış sunacak olan yüksek performanslı 5nm x86 CPU’lara güç vermesi bekleniyor . AMD, bu yıl 5nm sürecine dayalı ilk masaüstü ve sunucu bileşenlerini piyasaya sürecek. Dizüstü bilgisayar CPU’ları TSMC’nin 4nm düğümünde üretilmeye devam edecek.

AMD Zen 4
AMD Zen 4 7000 series

İleriye dönük olarak şirket , 2024’te çok çeşitli iş yükleri ve özelliklerde performans ve verimlilik liderliği sağlamak için sıfırdan inşa edildiğini ve AI ve makine öğrenimi için optimizasyonlar içerdiğini belitti ve iddia ettiği Zen 5 CPU çekirdeğini piyasaya süreceğini açıkladı. Söz konusu CPU çekirdeği ile ilgili detaylar şu anda gizli olsa da AMD, bunların hem 4nm hem de 3nm düğümlerini temel alacağını doğruladı.

Grafik departmanına gelen AMD, yaklaşmakta olan RDNA 3 oyun mimarisinin bir yonga tasarımı kullanacağını ve 5nm mimarisi kullanılarak üretileceğini duyurdu. Ayrıca, önceki RDNA 2 mimarisine kıyasla watt başına %50 performans artışı sağlamak için yeni nesil AMD Infinity Önbellek teknolojisini ve diğer geliştirmeleri destekleyecektir.

AMD Zen 4

AMD, Dizüstü Bilgisayarlar için Zen 4’ü Tanıttı; Zen 5, RDNA 3 ve 4 için Yayın Zaman Çizelgelerini Duyurdu


RDNA 3‘ün ardından, gelecek ürünlerinden bazıları için bir RDNA 3+ mimarisi olacak. Bununla birlikte, yeni nesil mimarinin, yani RDNA 4’ün 2024 yılına kadar yoluna girmesi bekleniyor. Dolayısıyla, bir AMD hayranıysanız ve şirketin gelecek ürünleri ve gelişmiş üretim yenilikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, daha fazla güncelleme için bizi takip etmeye devam edin. Ayrıca, aşağıdaki yorumlar kısmından düşüncelerinizi bize yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  NVIDIA GeForce RTX 40 Serisi Ne Zaman Çıkacak, Özellikleri?
AMD Zen 4
E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler