29 Şubat Perşembe 2024

On Parmak Klavye Nasıl Kullanılır ?

On parmak klavye nasıl kullanılır? Günümüzde bilgisayar kullanmak ve bu alanda meslek edinmek için kişilerin on parmak klavyeyi iyi ve hızlı şekilde kullanabiliyor olması iş alanında başarı sağlamaları için gereklidir. On parmak klavyeyi hızlı kullanmak lakin bu hızlı kullanım sırasında hatalı yazmamak herkesin istediği bir durumdur. Çünkü ilk kez bilgisayar klavyesi kullanan kişiler klavyedeki harflerin yerini bilmediklerinden dolayı ekrana bakarak yazmakta zorluk yaşayabilirler.

on parmak klavye


Bu şekilde bir durumla karşılaşan kişilerin bol bol klavyede yazı yazmaları ve pratik yapmaları önemlidir. Tıpkı kişinin kendi ana dilinden farklı bir dil öğrenebilmesi gibi on parmak klavyeyi ekrana bakarak seri şekilde kullanabilmesi de zaman almaktadır.

On Parmak Klavye Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?


On parmak klavye kullanmanın kişilere kazandırmış olduğu çok sayıda fayda bulunur. Öncelikle bilgisayarla yapması gereken bir işi olduğunda rahatlıkla seri olarak yapabilirler. Ayrıca bir diğer açıdan da bilgisayar bilmek ve hızlı kullanabilmek günümüzde kişinin iş yaşamında gerekli olan donanımıdır.
Günümüzde bugün her iş başvurusunda bilgisayar kullanmayı iyi derecede bilen elemanlara gereksinim duyulur. Bundan dolayı da kişinin iş yaşamında kendini geliştirebilmesi, meslek edinebilmesi açısından on parmak klavyeyi hızlı kullanması önemlidir.


On Parmak Klavyeyi rahatlıkla kullanabilmenin püf noktaları şöyledir:

• İlk olarak klavyede yer alan harfleri incelemelisiniz.
• Ardından klavyede yer alan harflere doğru kullanmaya özen göstermelisiniz.
• Hızlı yazabilmek adına var olan testlere başvurabilirsiniz.
• F ve J harflerinde yer alan çizgileri kullanabilirsiniz.
• Parmaklarınıza yazabilmesi için adeta görev vermelisiniz.
On Parmak Klavyeyi rahat ve seri şekilde kullanabilmenin birtakım püf noktaları böyledir. Bu detaylara dikkat ederek sizlerde rahatlıkla kısa zamanda on parmak klavyeyi iyi şekilde kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Bilişim Sistemleri Üniversite Tercihleri


On Parmak Klavye Kullanmak Ne Kadar Zamanda Öğrenilebilir?

On parmak klavyeyi kullanmak aslında zor bir durum değildir. Sadece kişinin bu konuda azimli ve istekli olması gerekir. Ayrıca bol bol pratik yapması ve kendisine zaman tanıması gereklidir. Normal koşullarda bir kişi istekli ve programlı şekilde çalıştığı taktirde günde en az 30 dakika olacak şekilde öğrenmeye zaman ayırmasıyla birlikte ortalama 1 veya 1.5 ayda on parmak klavyeyi seri şekilde kullanmayı öğrenebilir.
Elbette bu süreçte kişinin yeteneği de önemlidir. F klavye kullanmayı ortalama 1 ay gibi bir zaman zarfında öğrenebilen kişi saniyede eğer 4 veya 6 vuruş için ortalama dakikada 240 ve 360 vuruş sayısına ulaşması normal olarak kabul edilmektedir.

on parmak klavye f


On Parmak Klavye En Kolay Nasıl Öğrenilebiliyor?

İyi şekilde on parmak klavye kullanabilmek için günde en az 2 veya 3 saat çalışılması yeterli gelmektedir. On Parmak klavyeyi seri olarak kullanmak için şu önerileri dikkate alabilirsiniz.
• Klavyenin tuşlarına sadece ayrılmış olan parmaklarınızla dokunmalısınız.
• Her yazı esnasında her zaman parmaklarınızı başlangıç pozisyonunuza geri döndürmelisiniz.
• Ayrıca yazıyı yazarken klavyedeki tuşların yerini aklınıza getirmeye çalışabilirsiniz.
• Yazınızı yazarken bir ritim oluşturmaya çalışın ve o ritmi sürdürmeyi denemelisiniz.
Ancak bu şekilde on parmak klavyeyi kullanmayı kısa zamanda öğrenebilirsiniz.

Daha Hızlı Klavye Kullanabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

On parmak klavyeyi hızlı kullanabilmek için klavye kişiye ne uzak şekilde olmalı ne de yakın şekilde olmalıdır. Ortalama bir mesafede olmalıdır. Özetle kişinin bileği ve parmakları harflerin üzerini kapatacak şekilde klavyeye yakın olmalıdır. Ayrıca uzun süre klavye kullanmayı gerektirecek bir mesleğinin varsa belinizi ve omurganızı rahat ettirecek çalışma sandalyesine sahip olmalısınız.

E.K
E.K
Full Stack Developer & Social Media Expert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler